Jste zde

Badmintonové MČR 2015

V Karviné se uplynulý víkend uskutečnilo badmintonové MČR. Těší nás, že Jakub Bitman dokázal s Bětkou Bášovou opět obhájit titul v mixu. V singlu dosáhl také kvalitního výsledku postupem do semifinále. Dan Skrčený společně s Janem Jiráskem bral v mužském deblu bronz. Všem medailistům MČR gratulujeme.

Utkání se odehrávala před pěknou diváckou kulisou. Finálové zápasy rozhodoval ve čtyřech z pěti případů až třetí set, a tak o dramatičnost zápasů bylo postaráno.

Jan Bednář sepsal níže své postřehy.

O víkendu se konalo Mistrovství České republiky dospělých poprvé v Karviné. Na startovní listině nechybělo žádné zvučné jméno. Reklama na český badminton tedy mohla začít.

Ve dvouhře mužů, tradičně nejkvalitněji obsazené disciplíně bylo kandidátů na prvenství hned několik, Petr Koukal, Honza Fröhlich, Jakub Bitman, Milan Ludík, Adam Mendrek, Lukáš Zevl. Již takto široká špička vypovídá o tom, že nikdo, kdo se dostal mezi 4 nejlepší to neměl jednoduché. Čtveřice Koukal, Fröhlich, Bitman, Ludík je asi to nejlepší, co náš badminton v současné době nabízí. Los určil do semifinálových dvojic tyto hráče, první Koukal – Bitman (sponzorovaný hráč VICTOR), zde je nutné zmínit, že Jakub se plně nevěnuje dvouhře, ale kombinuje ji s mixem. To, že Koukal vyhrál zápas na 2 sety svědčí o jeho plné specializaci, která je na této úrovni skoro nutná. Druhá semifinálová dvojice Ludík – Fröhlich byla soubojem generací a v utkání byl jednoznačně lepší Milan Ludík, který Honzovi Fröhlichovi nedal dle výsledku žádnou šanci, a to se Honza umí na důležité turnaje sezóny kvalitně připravit. Milanovi svědčí náročná příprava s dánskými hráči. Finále bylo otázkou, na kterou neuměl nikdo dopředu odpovědět. Průběh tomu také odpovídal a po více, jak hodině trvajícím zápase byl přeci jenom ještě šťastnější Petr Koukal, nezbývá než pogratulovat, protože neustále obhajovat prvenství v tak dobré konkurenci není vůbec jednoduché.

Dvouhra žen slibovala již dopředu očekávané finále Kristína Gavnholt versus Zuzka Pavelková, tyto hráčky dlouhodobě předvádějí nejkvalitnější český ženský badminton. Škoda zranění Lucky Černé, která mohla mezi tuto dvojici výrazně promluvit. Kristína se vracela po zranění a zdaleka nebylo jisté, že si s finále poradí s takovou noblesou jako v minulých letech. Zápas tomu odpovídal a je vidět, že Zuzka udělala kus poctivé práce vpřed. Vítězství Kristíny ve třech setech po více jak hodinové bitvě bylo šťastné a pro diváky oku lahodící.

Čtyřhra mužů byla v otěžích párů, které spolu hrají dlouhodobě na české úrovni. Bohužel žádný český pár se neprosazuje na mezinárodní úrovni, což je škoda, jak pro český badminton, tak reprezentaci družstev. K favoritům turnaje tedy patřili zkušené dvojice Rubáš – Sobota, Herout – Neděla, Kohoutek – Světnička, Jirásek – Skrčený (sponzorovaný hráč VICTOR) a konečně mistři z posledních let Florián – Kopřiva. Semifinálové dvojice tedy byly bez překvapení a rozhodla aktuální forma v daný čas. Tuto nejlépe koncentrovali na výkon pár Kohoutek – Světnička, kde se dobře kloubí dravé mládí se zkušeností a jejich vítězství bylo zasloužené a vydřené. Zde bych ještě vypíchl semifinálové umístění dvojice Jirásek – Skrčený, pro které je umístění mezi 4 nejlepšími odměnou za vytrvalost a poctivý trénink.

Čtyřhra žen je podobnou disciplínou jakou u mužů, i když se na výslunní dere mladá dvojice Denisa Šikalová – Magdalena Lajdová, které pokud se budou specializovat mohou prorazit i na mezinárodní úrovni. Jinak zase očekávané dvojice Křížková – Tomalová, Milisová – Černá a sestry Pilařovi (škoda, že nejezdí mezinárodní úroveň, jistě by u nás neměly konkurenci). Na Mistrovství České republiky se umějí vždy nejlépe připravit děvčata z Českého Krumlova, jak kvalitním oddílovým tréninkem, tak tréninkem mentálním, který je důležitý na zvládnutí koncovek semifinálových a finálových zápasů.

Ve smíšená čtyřhře dlouhodobě kraluje pár Bitman – Bášová. Ukazuje se, že specializace na jednu disciplínu je na mezinárodní úroveň nutná. Bětka i Jakub zúročují dlouhodobou a trpělivou přípravu. V dalším sledu se pravidelně pohybují dvojice Drančák – Lajdová a zkušení Kohoutek – Milisová.

Odkaz na všechny výsledky MČR zde

Foto: zdroj czechbadminton.cz


Nahoru